Get 10% extra OFF on Porto Summer Sale - Use PORTOSUMMER coupon - Shop Now!

Gastroenterológia a Penoxal

Gastroenterológia – choroby tráviaceho traktu a čriev (GIT)

Prečo Penoxal a gastroenterologické ochorenia

Súčasný nezdravý štýl stravovania a nízka kvalita potravín s množstvom prídavných látok začínajú mať negatívne dopady na fungovanie ľudského organizmu. Sú príčinami oslabeného imunitného systému, obezity a iných civilizačných chorôb (vysoký cholesterol, vysoký krvný tlak, diabetes) a tiež stále častejších problémov s trávením. Mnohým problémom s trávením možno zabrániť výberom kvalitnej stravy. Rovnako aj stav imunitného systému je ovplyvnený prijímanou potravou a z veľkej časti (až 70%) je odrazom stavu nášho zažívania. Tráviaci trakt si preto zaslúži zodpovedajúcu starostlivosť, ktorú mu môže poskytnúť prípravok Penoxal. Ten okrem regulácie žalúdočných kyselín spôsobujúcich pálenie záhy veľmi pozitívne pôsobí aj na žiaduce črevné baktérie, čím sa podieľa na brušnej pohode. Svojím vplyvom na bezproblémové fungovanie tráviaceho traktu Penoxal posilňuje imunitu a významne tak znižuje riziko vzniku všetkých ochorení, vrátane samotných ochorení tráviaceho traktu a tiež mierni jeho prejavy.

Penoxal je prírodný doplnok stravy obsahujúci unikátnu patentovanú látku Biocol, ktorej pozitívny vplyv na imunitný systém je navyše podporený beta-glukánom z hlivy ustricovitej a vitamínom C. Penoxal podporuje činnosť predovšetkým B a T-lymfocytov – bielych krviniek ťažiskových pre imunitné reakcie, reguluje smrť poškodených a chorých buniek, napomáha správnej činnosti tráviaceho traktu, zmierňuje príznaky mnohých ochorení a celkovo harmonizuje fungovanie organizmu, čím prispieva k pocitu pohody. Neovplyvňuje účinky iných liečiv a pri dlhodobom užívaní a vysokom dávkovaní nevykazuje žiadne toxické ani iné negatívne účinky.

Dávkovanie: 

Gastroenterologické ochorenia         50mg

Prekyslenie žalúdka                                                      1 x 1  (1 mesiac)
Pálenie záhy                                                                    1 x 1  (1 mesiac)
Ťažkosti GIT bez organickej príčiny                           2 x 1  (1 mesiac)
(nechutenstvo, nadúvanie)
Zápaly čriev                                                                      1 x 1  (1 mesiac)
Polypy                                                                                2 x 1  (2 mesiace)
Divertikulóza                                                                    2 x 1  (2 mesiace)
Ulcerózní kolitida                                                            2 x 1  (2 mesiace)
Crohnova choroba                                                          2 x 1  (2 mesiace)
Karcinómy v zažívacom trakte                                    4 x 1  (4 mesiace)
(pažerák, žalúdok, hrubé črevo, konečník)

 

O ochoreniach tráviaceho traktu (GIT)

Ochorenia tráviaceho traktu zahŕňajú široký rad problémov a ochorení, jeho poruchy sa však môžu objaviť aj pri iných ochoreniach.

Ľudský organizmus je veľmi dômyselný systém, ktorý sa sám bráni poškodeniu. Tráviaci trakt je jednou z najdôležitejších vstupných brán pre látky potrebné k fungovaniu organizmu. Prijímaná potrava však okrem množstva významných živín môže obsahovať aj rôzne patogény a látky toxické. Tieto látky sú rozpoznané v tenkom čreve, ktoré obsahuje špecifické bunky a lymfatické tkanivo (tzv. Peyerove pláty), ktoré sa významne podieľajú na obranyschopnosti organizmu a ovplyvňujú fungovanie celého čreva. Táto zložka tzv. slizničnej imunity obsahuje B-lymfocyty, T-lymfocyty a produkuje aj protilátky (tzv. imunoglobulíny), ktoré sa podieľajú na likvidácii nežiaducich látok a zabraňujú tak poškodeniu organizmu. Poškodenie Peyerových plátov, dôležitých nielen pre obranyschopnosť, býva spôsobené najčastejšie nevhodnou stravou vyvolávajúcou prekyslenie, nerovnováhou medzi prospešnými a nevhodnými črevnými baktériami, zápalmi či užívaním antibiotík. Pri zlom fungovaní tejto črevnej imunitnej obrany dochádza k prestupu nežiaducich látok do krvi, čo následne vedie k oslabovaniu imunitného systému a vzniku najrôznejších ochorení. Zdravé črevo je teda základom pre silnú a bojaschopnú imunitu, a preto si zaslúži pravidelnú starostlivosť.

Svojmu tráviacemu traktu však spravidla venujeme pozornosť, až keď sa objaví nejaký problém – trápi nás pálenie záhy, pocit plnosti či ťažkého žalúdka, zápcha, hnačka, plynatosť, bolesť.

Problémy sa môžu objaviť vo všetkých častiach tráviaceho traktu. Častejšie sú poruchy funkčné, ktoré bývajú označené ako dyspepsia (horná = žalúdočná, dolná = črevná). Medzi veľmi časté problémy patrí tzv. reflux pažeráka, ktorý spôsobuje pálenie záhy. Okrem niektorých potravín ho môže spôsobiť aj nosenie v páse tesného odevu (ktorý tlačí žalúdočné kyseliny hore do pažeráka) či stres. Najčastejšie sú však problémy týkajúce sa žalúdka, ktoré nebývajú vážne – gastritída (zápal žalúdka), žalúdočné vredy či pocity žalúdočnej nepohody. Tieto ochorenia bývajú spôsobené baktériami (najčastejšie Helicobacter pylori) alebo vírusmi, svoju úlohu však zohráva aj stres, nadmerná konzumácia alkoholu, kávy, ťažko stráviteľných pokrmov, fajčenie či užívanie niektorých liekov (najčastejšie proti bolesti). V malom percente prípadov vznikajú problémy so žalúdkom na podklade autoimunitného ochorenia, bývajú ale aj častými príznakmi iných ochorení.

Veľmi často býva postihnuté tenké črevo. Kvôli dôležitej vstrebávacej funkcii máva jeho postihnutie vážne následky. Črevné ťažkosti vznikajú najčastejšie pri nesprávnom trávení – zle rozštiepená potrava sa nedokáže vstrebať, v čreve je nedostatok prospešných baktérií a ďalšie. Postihnutie tenkého čreva sa môže prejaviť malabsorpčným syndrómom, duodenálnymi vredmi či autoimunitnými ochoreniami (Crohnova choroba, celiakia – neznášanlivosť lepku). Hrubé črevo častejšie postihujú funkčné poruchy, najbežnejšie sú hnačky (vyvolané bakteriálnym, vírusovým či parazitárnym ochorením), dráždivý tračník (bolesti brucha, hnačka, nadúvanie bez poškodenia orgánov, ktoré je najčastejšie vyvolané stresom), divertikulóza (drobné výchlipky v stene čreva, ktoré môžu krvácať a spôsobovať zápaly), ulcerózna kolitída (autoimunitné chronické ochorenie sliznice hrubého čreva prejavujúce sa vredmi), hemoroidy a najzávažnejšie kolorektálny karcinóm.

Okrem dôležitej funkcie v obranyschopnosti organizmu je črevo najväčším orgánom v tele, preto jeho narušenie či ochorenie spôsobuje veľké problémy, ktoré ovplyvňujú fungovanie celého organizmu. Črevná mikroflóra obsahuje asi 1014 baktérií, čo je podstatne viac ako je buniek v celom ľudskom tele! Aby všetko fungovalo tak, ako má a imunitný systém bol dostatočne silný na boj s infekciami, je dôležité sa o tráviaci trakt a jeho osídlenie starať.

Prevenciou porúch tráviaceho traktu je jednoznačne správna strava – dostatok vlákniny z ovocia a zeleniny, celozrnné výrobky, dostatok tekutín, obmedzenie tučných, korenených a zle stráviteľných pokrmov. Roky nesprávneho stravovania vedú k usadzovaniu zvyškov potravy na stenách čreva, ktoré potom nemôže dokonale vykonávať svoju činnosť a my sa tak stretávame s rôznymi zažívacími ťažkosťami. Preto je vhodné vykonať dôkladnejšiu „očistu, ktorá okrem nánosov zvyškov potravín odstráni aj nežiaduce baktérie. Možností, ako vyčistiť črevo, upraviť jeho činnosť a posilniť tak imunitu, je veľmi veľa. Klystír či tzv. hydrocolonterapia, jogínske cvičenia, doplnky stravy z aloe či chlorely, očistný pôst … Tú najprirodzenejšie metódu však predstavuje jedenie ľanových semienok či otrúb, ktoré v črevách pôsobia ako kefa.

Pre zdravé črevné prostredie sú veľmi dôležité tzv. probiotiká, živé mikroorganizmy, ktoré sú dôležitou súčasťou ľudského organizmu. V tráviacom trakte ich je viac než 500 druhov a ich úlohou je predovšetkým brániť premnoženiu škodlivých baktérií. Odbúravajú nebezpečné látky vznikajúce pri zlom trávení, zlepšujú vstrebávanie niektorých dôležitých vitamínov (vit. K) a minerálov (vápnik, horčík) a podieľajú sa tak na obranyschopnosti organizmu. Ich pomocníkom sú tzv. probiotiká, nestráviteľná vláknina, ktorá pôsobí proti zápche a napomáha tak rýchlemu vylúčeniu nežiaducich odpadových látok, čím sa tiež podieľajú na imunite.

Otázky od pacientov - Gastroenterológia

Na otázky odpovedá:
 
MUDr. Roman Bok
narodený 1970

1988 – 1994 – studium na lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze
1994 – 2005 – lékař interního odd. Nemocnice Pardubice, specializace gastroenterologie
1997 – I. atestace z interního lékařství
2000 – nástavbová atestace gastroenterologie a hepatologie
2005 – Gastroenterologie nemocnice Chrudim
2008 – Gastroenterologická praxe Gastromedic s.r.o., Pardubice

Anonym

Dobrý deň,

viac ako mesiac mám problémy – kŕče a bolesti brucha, hlavne v oblasti hrubého čreva, hnačky striedané so zápchou – naordinovali mi Duspatalin a čaká ma kolonoskopia. Zatiaľ je dg. dypsepsia. Tento rok som viackrát vybrala ATB na zápal horných dýchacích ciest, ale necítim sa byť dostatočne doliečená. Ako mám brať penoxal? Mama má divertikulózu a zápal čriev. Môžem brať PENOXAL? Aké je dávkovanie? Ďakujem za odpovede.
MUDr. Roman Bok
Dobrý deň,
dávkovanie Penoxal 50mg 120cps ráno 30min pred jedlom 2xdenne 1cps .

Dobrý den. Mému tatínkovi (63let) byl zjištěn nádor v konečníku. Doktor říkal, že ho má nízko (4cm). Od 2.7. ho čeká ozařování. Zatím nevíme, v jakém stádiu rakovina je, rentgen ho čeká za týden. Na co bych se ráda zeptala – je možné, když byl 2 měsíce před diagnózou na rentgenu plic, jater, srdci, tlustého střeva a ledvin, že by z těch rentgenů nepoznali metastázy, kdyby tam byly? Všude mu řekli, že má vše čisté a pak najednou taková rána a rakovina. Penoxal už od Vás máme objednaný, zítra by měl dorazit. Věřím, že tatínkovi pomůže. Děkuji za odpověď.
MUDr. Roman Bok
Dobrý den,
z dotazu nevyplývá, kvůli čemu bylo provedeno vyšetření jater, tlustého střeva a ledvin, ale zřejmě nešlo o klasické rentgenové vyšetření, spíše soudím, že šlo o ultrazvuk. V tomto případě nádor v konečníku nemusí být diagnostikován, protože pomocí klasického UZ vyšetření nelze konečník dokonale vyšetřit. Zde je nutné provést buď kolonoskopii (kde je konečník dobře vyšetřen) nebo irigografii (rtg vyšetření tlustého střeva pomocí kontrastní látky), ale to se provádí před rektoskopií, kde by nádor v konečníku byl vidět. V každém případě UZ břicha a rentgen plic a srdce prokáže přítomnost metastáz v dutině hrudní a břišní pokud jsou přítomny. Pokud tato vyšetření byla negativní, lze předpokládat, že nádor v konečníku není generalizovaný, je jen lokalizovaný v konečníku. Zde je ještě vhodné doplnit vyšetření konečníku tzv. vnitřním ultrazvukem (endosonografie rekta) a MR malé pánve. Tato vyšetření přesně dokážou určit v jakém stádiu nádor je a zda jsou či nejsou postiženy lymfatické uzliny v okolí konečníku. Tato vyšetření by se měla provést v každém případě, protože dle jejich výsledku se určuje další postup léčby. Postup, který je navržen u Vašeho tatínka, je správný, nejdříve se provádí ozařování, aby se nádor zmenšil a byl lépe operabilní. Je šance, aby byl operován tzv. kontinentní anastomosou (tzn. nemusel by mít trvale vývod).
V každém případě v tomto období je vhodné užívání Penoxalu, který podporuje klasickou onkologickou léčbu v dávce 2×2 kapsle denně.

Dobrý den, manželovi je 55 let a v dubnu byl na kolonoskopickém vyšetření, kde mu zjistili nádor v tlustém střevě. Potom byl operován, nádor měl 6 cm a vzali mu 30 cm střeva. 20.6. byl prvně na chemoterapii a ještě jich má mít 7. Dostal léky, které má užívat po 12hodinách 4 tablety denně (Xeloda 500 mg). Chtěla bych se zeptat, zda můžu manželovi objednat Penoxal, aby mu nebylo špatně. První chemoterapii snáší docela dobře, zatím neměl žádné komplikace. Jediné, co mu vadí je, že má zácpu. Myslí si, že je to po prášcích co užívá. Prosím o radu. Děkuji
MUDr. Roman Bok
Dobrý den.
Manželovi samozřejmě Penoxal objednat můžete, nemělo by mu po něm být špatně. Současná léčba chemoterapeutiky a Penoxalem je možná a více než vhodná. Doporučená dávka je 2×2 kapsle denně. Inhibol v tomto případě posiluje protinádorové účinky klasické léčby.
Zácpa po operaci tlustého střeva je běžná věc. Pokud by se ale zhoršovala, je potřeba eventuálně doplnit kontrolní vyšetření střeva, zde nedochází k uzávěru anastomosy (napojení střev po resekci). Pak by se musela provést dilatace (rozšíření) této anastomosy – lze endoskopicky balonkem, nebo pokud by to nebylo možné, tak chirurgické řešení. Pokud se zácpa nebude zhoršovat nebo se bude upravovat, tak bych s dalším endoskopickým vyšetřením nespěchal, standartně je plánované za rok po operaci.

Dobrý den, prosím o radu. Prodělal jsem chřipku, měl jsem potíže s močením (pálení, bílkovina, erytrocyty). Nyní je toto už v pořádku. Dle nálezu mám PSA 4,2, index 6. Mám jít na punkci prostaty, bylo mi řečeno, že může jít o karcinom prostaty. Může mi Penoxal pomoct? Děkuji předem za Vaši odpověď.
MUDr. Roman Bok
Dobrý den,
pokud je podezření na nádorové onemocnění prostaty, je v každém případě nutné provedení biopsie prostaty. Pokud bude vyloučeno, je nutné nadále být sledován urologem, provádět kontrolní odběry PSA a UZ prostaty. I v případě prokázaného nezhoubného zbytnění prostaty je vhodné preventivně užívat přípravek Penoxal. Pokud by byl diagnostikován nádor prostaty, pak je na místě standartní léčba – operace a následná onkologická léčba, popř. i léčba hormonální. Penoxal lze užívat i jako doplňkovou léčbu hyperplazie prostaty.

V červenci 2013 mi byl z močového měchýře odstraněn nádor – papilo CA, histologicky neverifikováno. Od té doby zatím bez recidivy. Dále mám také mírné potíže s tlustým střevem – divertikulóza, drobný polyp, dále refluxní choroba žaludku, porucha glyc. tolerance. Potíže jsou mírnějšího rázu. V mé rodině je v anamnéze CA prostaty – bratr. Mám následující dotaz – bylo by pro mne vhodné užívat přípravek Penoxal? V minulosti jsem užíval občas beta glukany – Pleuramax. Na onkologii se zatím neléčím. Děkuji.
MUDr. Roman Bok
Dobrý den.
Vzhledem k nálezu papilomu močového měchýře (papiloCa by musel být histologicky verifikován) a též polypům v tlustém střevě, je vhodné užívání Penoxalu jako prevence nádorových onemocnění. Oba popsané případy lze řadit k tzv. prekancerozám a je nutná trvalá dispenzarizace s endoskopickými kontrolami těchto orgánů (jak močového měchýře, tak tlustého střeva).