Get 10% extra OFF on Porto Summer Sale - Use PORTOSUMMER coupon - Shop Now!

Gynekológia a Penoxal

Gynekológia a ochorenia – infekcie, zápaly, problémy

Prečo Penoxal a gynekologické ochorenia

Oslabená imunita, hormonálna nerovnováha, strava s prebytkom cukrov, užívanie antibiotík, nevhodná či nedostatočná hygiena, stres, promiskuita. To všetko môže vyvolať nežiaduce množenie baktérií, kvasiniek či uchytenie HPV vírusu a vyvolať tak mykózy či ďalšie (a závažnejšie) infekcie v krehkom ženskom pohlavnom ústrojenstve. Príznaky týchto ochorení môžu byť veľmi nepríjemné a boj s nimi je často behom na dlhú trať. Iné, mnohokrát bezpríznakové, sú o to zákernejšie a môžu spôsobovať aj život ohrozujúce ochorenia, akým je rakovina krčka maternice. K zamedzeniu ich vzniku a k jednoduchšiemu a rýchlejšiemu vyliečeniu môže významne pomôcť prípravok Penoxal, ktorý posilňuje imunitu, čím znižuje riziko vzniku ochorenia, upravuje nerovnováhu vnútorného prostredia a harmonizuje činnosť reprodukčných orgánov.

Penoxal je prírodný doplnok stravy obsahujúci unikátnu patentovanú látku Biocol, ktorej pozitívny vplyv na imunitný systém je navyše podporený beta-glukánom z hlivy ustricovitej a vitamínom C. Penoxal podporuje činnosť predovšetkým B a T-lymfocytov – bielych krviniek ťažiskových pre imunitné reakcie, reguluje smrť poškodených a chorých buniek, napomáha správnej činnosti tráviaceho traktu, zmierňuje príznaky mnohých ochorení a celkovo harmonizuje fungovanie organizmu, čím prispieva k pocitu pohody. Neovplyvňuje účinky iných liečiv a pri dlhodobom užívaní a vysokom dávkovaní nevykazuje žiadne toxické ani iné negatívne účinky.

Dávkovanie:
Gynekologické problémy            50mg

HPV infekcia                                                        2 x 1  / 1 x 1 (2 měsíce)
Prekancerózy krčka maternice                      3 x 1  / 2 x 1 (3 měsíce)
(dysplázia, erózie)         
Endometrióza                                                     2 x 1  / 1 x 1 (2 měsíce)
Myómy a myomatóza                                        2 x 1  / 1 x 1 (2 měsíce)
Opakované zápaly prsníka                               2 x 1  / 1 x 1 (2 měsíce)
Hyperplázia endometria, mliečne žľazy        2 x 1  / 1 x 1 (2 měsíce)
Bakteriální a virové infekce                              2 x 1  / 1 x 1 (2 měsíce)
Rakovina prsnej žľazy                                        3 x 1  / 2 x 1 (4 měsíce)
Rakovina gynekologického ústrojenstva       3 x 1  / 2 x 1 (4 měsíce)
(maternice, krčka maternice, vaječníkov)

O gynekologických problémoch

Ženské rozmnožovacie ústrojenstvo a jeho fungovanie je veľmi zložité a ovplyvnené mnohými rôznymi faktormi, preto aj spektrum problémov a ochorení je veľmi široké. Väčšina ťažkostí vzniká kvôli oslabenému imunitnému systému, preto je dôležitá jeho podpora. Medzi najčastejšie problémy, ktoré postihnú v priebehu života takmer každú ženu, patria napr. vaginálne mykózy a kvasinkové infekcie, gynekologické či iné zápaly v malej panve (zápaly močového mechúra a močových ciest), nepravidelná a bolestivá menštruácia, predmenštruačný syndróm, sexuálne prenosné choroby (chlamýdie, genitálny opar), endometrióza, myómy či v najzávažnejších prípadoch nádorové ochorenia, najčastejšie krčka maternice a prsníka.

Najčastejším gynekologickým problémom, s ktorým prichádzajú ženy k lekárovi, sú bakteriálne alebo kvasinkové infekcie (mykózy) a vaginálne zápaly. Vznikajú nerovnováhou v pošvovom prostredí, kde ubúdajú prospešné baktérie a premnožujú sa nežiaduce mikroorganizmy. Najčastejším pôvodcom infekcií je až v 90% prípadov kvasinka Candida albicans, menej časté sú potom bakteriálne ochorenia. Na vzniku ťažkostí (premnoženiu baktérií a kvasiniek) sa podieľa množstvo faktorov – oslabená imunita, nevyvážená strava, nadmerná konzumácia cukrov, hormonálne výkyvy, nedostatočná alebo naopak nadmerná hygiena, priame zanesenie infekcie, antibiotiká, stres či nosenie tesnej a nepriedušnej bielizne. Kvasinky majú rady teplo, vlhkosť a nedostatok prístupu vzduchu, preto bývajú mykotické ochorenia častejšie v lete. Takisto chlór v bazénoch či baktérie v stojatých vodách narušujú prirodzenú mikroflóru v pošve a uľahčujú tak vznik mykózy. Tú môže spôsobiť aj podráždenie sliznice pri zvýšenej sexuálnej aktivite. Uchytenie kvasiniek je podporované hormónmi – estrogénmi, preto sú ochorenia časté tiež pri hormonálnych výkyvoch – v puberte, pri užívaní hormonálnej antikoncepcie, v tehotenstve či pri klimaktériu. Kvasinkové infekcie sa prejavujú svrbením, pálením a zdurením genitálu, bolesťou pri močení, typický je zapáchajúci biely výtok. V prípade bakteriálneho ochorenia sú ťažkosti aj prejavy podobné. Liečba spočíva spravidla v aplikácii antimykotík či antibiotík – krémy, tablety či vaginálne čapíky obvykle rýchlo príznaky odstránia, pozornosť však treba venovať príčine choroby a tiež prevencii – zdravý životný štýl, posilňovanie imunity a dostatočná, avšak šetrná hygiena by mali byť samozrejmosťou.

Ďalším problémom bývajú vírusové ochorenia, ako je genitálny opar či tzv. kondylómy, bradavičnaté výrastky na vonkajších genitáliách, ktorých pôvodcom je HPV vírus. Príčinami vzniku býva predovšetkým oslabený imunitný systém, umožňujúci opakované infekcie či uchytenie HPV vírusu, promiskuita a nezdravý životný štýl.

Gynekologické problémy sú odrazom diania v celom tele. Bez podpory celého organizmu sa zápal či iný problém podarí zriedkakedy trvalo vyliečiť, jeho opakované objavovanie môže prejsť do chronicity a pôsobiť tak rizikovo na vznik ďalších, závažnejších ochorení. Je vhodné príznaky nepodceňovať a okrem bežnej liečby, zameranej na likvidáciu premnožených mikroorganizmov, odstrániť aj pravdepodobnú príčinu problémov (nadbytok cukrov, nevhodná hygiena či bielizeň) a podporiť prirodzenú mikroflóru užívaním prospešných baktérií (kyslé mliečne výrobky, popr. tablety s laktobacilmi).

Ďalším častým problémom je endometrióza. Ide o chronické ochorenie sliznice maternice, kedy sa jej tkanivo dostane na iné miesta v tele – do orgánov v malej panve a vzácne aj do orgánov vzdialených (hlava, pľúca, žlčník). Toto tkanivo reaguje na hormonálne zmeny a každý mesiac krváca. Mikrokrvácania bezprostredne neohrozujú život, hromadenie krvi, ktorá nemá kam odtekať, však spôsobuje bolesti, zápaly, cysty a zrasty, ktoré môžu byť príčinou neplodnosti (až 50% prípadov neplodnosti je spôsobených endometriózou). Príčiny vzniku endometriózy nie sú presne známe, podieľajú sa na ňom však faktory genetické, hormonálne a úlohu zohráva aj oslabená imunita.

Hormonálnou hladinou je ovplyvnený aj ďalší častý gynekologický problém – myóm. Myóm je benígny (nezhubný) novotvar zo svaloviny maternice, ktorý najčastejšie spôsobuje silné, dlhotrvajúce a bolestivé menštruačné krvácanie vedúce až k chudokrvnosti, pocit tlaku a nepohody v podbrušku alebo ťažkosti pri močení, v 1/3 prípadov však nespôsobuje žiadne problémy. Na jeho vznik pôsobia aj genetické faktory a negatívne vplyvy prostredia. Liečba býva najčastejšie chirurgická, niekedy však dochádza len k monitorovaniu, ak myóm nerastie a nespôsobuje žiadne ťažkosti.

Veľmi závažnými gynekologickými problémami sú HPV infekcie na krčku maternice, spôsobujúce prekancerózne zmeny (dysplázia), ktoré pri včasnom zásahu môžu zabrániť rakovine krčka maternice.

Otázky od pacientov - Gynekológia

Na otázky odpovedá: 
 
MUDr. Roman Bok         
narodený 1970


1988 – 1994 – studium na lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze
1994 – 2005 – lékař interního odd. Nemocnice Pardubice, specializace gastroenterologie
1997 – I. atestace z interního lékařství
2000 – nástavbová atestace gastroenterologie a hepatologie
2005 – Gastroenterologie nemocnice Chrudim
2008 – Gastroenterologická praxe Gastromedic s.r.o., Pardubice

Marcela
Hezký den, mohla bych poprosit o informaci, zda mohu užívat Penoxal? Čekám na kontrolní výsledky cytologie děložního čípku (před 4 měsíci jsem měla výsledky špatné) a ráda bych to zlepšení nějak podpořila. Mám bolesti občas v podbřišku, nadýmání, často mě bolí v kříži. Mohu poprosit gynekologa o ultrazvuk, jestli je všechno v pořádku nebo se mám s problémy obrátit na obvodního lékaře? Na prevenci na gynekologii chodím 2x do roka, ultrazvuk mi nikdy nabídnut nebyl, bojím se rakoviny, maminka v mém věku prodělala hysterektomii kvůli myomu dělohy. Předem moc děkuji.
 
MUDr. Roman Bok
Dobrý den,
z dotazu nevyplývá o jaké “špatné” výsledky jde. Mezi normálním výsledkem a špatným výsledkem (pokud budeme předpokládat nádorové onemocnění) je několik stavů, kterým se říká dysplasie. Jde o přednádorové změny, které je nutné sledovat (podobně jako polypy v tlustém střevě). Tyto dysplastické změny mohou být různého stupně – lehká dysplasie, střední a těžká dysplasie. V každém případě jde o změny, které můžou progredovat do nádoru čípku a dle stavu dysplastických změn jsou nutné kontroly v předem daných intervalech. Tyto změny na čípku postupují relativně pomalu, jde o roky, ne měsíce nebo týdny. V tomto případě není nutné pravidelné sledování pomocí ultrazvuku, jen odebírání vzorků z hrdla děložního. Pokud tyto změny dosáhnou těžších dysplasií, pak je nutné tyto změny odstranit, většinou nevelkým chirurgickým zákrokem, kterému se říká konizace čípku. Jde o zákrok bezpečný a nyní se provádí v rámci jednodenní chirurgie.
V každém případě je zde užívání Penoxalu vhodné, protože vzhledem k jeho účinkům včetně posílení imunitního systému a podpory apoptózy (cílená smrt buněk) u dysplastických buněk lze předpokládat zpomalení progrese dysplastických změn. Vhodná dávka jsou 3 kapsle denně.
Hezký den.

11.06.2015, 20:19

František Havel
Dobrý den, prosím o radu a Váš názor. Manželce (50), byl vyoperován nádor na děloze. Vzali jí dělohu, vaječníky a dvě uzliny. Nádor byl pouze v děloze, neprorůstající. Manželka od dětství trpí chronickou bronchitidou, má silnou rýmu a kašel. Byla jí doporučena radioterapie. Prosím o radu, jestli je vhodné pro manželku užívání Vašeho přípravku Penoxal. Rád bych znal Váš názor na doporučenou radioterapii. Přepisuji Vám závěrečnou zprávu z nemocnice: histol.: Středně, místy málo diferencovanému kribriformně, v jiných úsecích solidně uspořádanému endometroidnímu adenokarcimu. Nádor postihuje víc než polovinu tloušťky endometria, invaze do parametria či perimetria přesvědčivě zastižena nebyla. pT1b N0 MX, RTG plic, sono břicha a cystoskopie negat. Doporučujeme ad KOC-radioterapie. Velmi děkuji za Vaši odpověď.
 
MUDr. Roman Bok
Dobrý den.
V případě Vaší manželky je jistě tzv. adjuvantní léčba radioterapií vhodná i přes negativní nález v uzlinách. Popisovaný nález včetně TNM klasifikace je velmi příznivý a prognóza dobrá. I přes to bude radioterapie vhodná pro zajištění možných tzv. mikrometastáz, které by někde mohly být (ale také nemusí), spíše jde o zajištění touto léčbou “pro jistotu”. V tomto případě je užívání Penoxalu vhodné v dávce 2×2 kapsle denně, minimálně po dobu ozařování. Pokud jí bude preparát vyhovovat (já věřím, že ano), pak je možné ho dlouhodobě užívat v preventivní dávce 2×1 kapsle.
Hezký den.

06.05.2015, 15:27

Jana
Dobrý den, před 2 roky jsem podstoupila konizaci děložního čípku pro nález L-SIL a H-SIL , z biopsie: ohraničená dyplasie dlaždicového epitelu I.-II. stupně (CIN I-II). Následující 2 roky byly kontrolní stěry z čípku negativní. Při kontrolním vyšetření před měsícem opět ojediněle L-SIL. Chtěla bych se zeptat, zda je pro mě PENOXAL vhodný, v jaké dávce a jak dlouho bych ho měla užívat? Případně jaká další preventivní opatření by byla pro mě vhodná. Děkuji.
 
MUDr. Roman Bok
Dobrý den.
Dle informací v dotazu se jedná o dysplasie typu Low grade Squamous Intraepitelial Lesion /L-SIL/. Jde o změny ve sliznici, které časem mohou progredovat do High grade Squamous Intraepitelial Lesion /H-SIL/ a ty dále do nádorového onemocnění. Tyto změny postupují relativně pomalu, jde spíše o roky než týdny a měsíce. V každém případě je nutné tyto změny kontrolovat, časové období je určeno dispenzárním programem, který je Vašemu lékaři jistě dobře znám.
Ve Vašem případě bych doporučil užívání Penoxalu 3 kapsle denně. Berte 2 měsíce, pak na měsíc přerušte a pak tento postup zopakujte.